Konference "2007: JMK oceňuje rovné příležitosti" - 14. 12. 2007

Šárka Pólová, která představila dosavadní výsledky koncepce Ethnic Friendly zaměstnavatel, poukázala na přínosy oceňování zaměstnavatelů za vytváření nediskriminačního prostředí a rovný přístup bez ohledu na etnicitu pracovníků a popsala postup vedoucí k získání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel. Představena byla i data:„Do prosince 2007 bylo individuálně osloveno 55 zaměstnavatelů. 7 zaměstnavatelů bylo oceněno značkou Ethnic Friendly zaměstnavatel, s dalšimi 31 zaměstnavateli probíhá jednání. 70% přímo oslovených zaměstnavatelů tedy o koncepci projevuje zájem.“ Mezi Ethnic Friendly zaměstnavatele patří AUDACIO s.r.o., Ing. František Pospíšil, Inventec (Czech), s.r.o., Nová Mosilana, a.s., Úřad práce Brno – město, Úřad práce ve Vyškově a ZETOR TRACTORS a.s.

O koncepci Ethnic Friendly zaměstnavatel hovořil i regionální ředitel společnosti van Gansewinkel Ing. Tomáš Střelský, MBA, který účastníkům konference umožnil seznámit se s problematikou rovných příležitostí a jejich významu na trhu práce z pohledu zaměstnavatele, a ředitel Úřadu práce Brno-město Ing. Jiří Uklein, Ph.D., jenž se do projektu aktivně zapojil.

V rámci kampaně 2007: Brno slaví Evropský rok rovných příležitostí pro všechny proběhla na brněnských školách soutěž o nejlepší antidiskriminační komiks a o nejlepší krátký film na podporu rovných příležitostí, na městských úřadech v JMK a v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR proběhly výstavy vítězných komiksů a fotografií romských dětí, fotografie dětí a komiksy již čtvrtý měsíc oslovují brňany na a v tramvajích. Ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny pokřtila 16.10. komiksovou knihu a 27.11. proběhl v klubu Fléda filmový festival, na kterém byly vyhlášeny nejlepší antidiskriminační krátké filmy vytvořené žáky stredních škol. O těchto a dalších výstupech informovala Ivona Parčiová, koordinátorka projektu, která se 20.11. vrátila z Lisabonu ze závěrečné konference k ERRP s cenou za rozdávání krému na všechny barvy kůže, které bylo vyhlášeno nejlepším speciálním antidiskriminačním počinem v Evropské unii. Krém byl distribuován v listopadu v centru Brna dětmi romského původu.

Konference byla dále obohacena o příspěvek Mgr. Ivany Šimíkové z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, týkající se postavení Romů na trhu práce, a o celkové shrnutí Evropského roku rovných příležitostí pro všechny (ERRP) v České republice, jehož se zhostila Lucie Horváthová z Úřadu vlády.