2007: Rok rovných příležitosti pro všechny v Brně a JMK

V závěru tohoto roku, 14. prosince 2007, se v budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje uskutečnila konference 2007: Jihomoravský kraj oceňuje rovné příležitosti, na níž byly shrnuty události tohoto roku v Brně a Jihomoravském kraji.

Jak při zahájení konference zdůraznila Katarína Klamková, ředitelka organizace IQ Roma servis, která konferenci pořádala, „Rok 2007 byl rokem, kdy jak Jihomoravský kraj, tak město Brno výrazně podpořily prosazování rovných příležitostí pro všechny a přispěly ke zdůraznění důležitosti rovného zacházení ve společnosti.“. Obsahem konference byla reflexe projektu Ethnic Friendly zaměstnavatel za období od červnové konference, na níž byla koncepce Ethnic Friendly zaměstnavatel poprvé představena veřejnosti, do prosince 2007 a shrnutí aktivit projektu 2007: Brno slaví Evropský rok rovných příležitostí pro všechny. Oběma projektům poskytli záštitu právě představitelé Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.

Šárka Pólová, která představila dosavadní výsledky koncepce Ethnic Friendly zaměstnavatel, poukázala na přínosy oceňování zaměstnavatelů za vytváření nediskriminačního prostředí a rovný přístup bez ohledu na etnicitu pracovníků a popsala postup vedoucí k získání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel. Představena byla i data: „Do prosince 2007 bylo individuálně osloveno 55 zaměstnavatelů. 7 zaměstnavatelů bylo oceněno značkou Ethnic Friendly zaměstnavatel, s dalšimi 31 zaměstnavateli probíhá jednání. 70% přímo oslovených zaměstnavatelů tedy o koncepci projevuje zájem.“ Mezi Ethnic Friendly zaměstnavatele patří AUDACIO s.r.o., Ing. František Pospíšil, Inventec (Czech), s.r.o., Nová Mosilana, a.s., Úřad práce Brno – město, Úřad práce ve Vyškově a ZETOR TRACTORS a.s.

O koncepci Ethnic Friendly zaměstnavatel hovořil i regionální ředitel společnosti van Gansewinkel Ing. Tomáš Střelský, MBA, který účastníkům konference umožnil seznámit se s problematikou rovných příležitostí a jejich významu na trhu práce z pohledu zaměstnavatele, a ředitel Úřadu práce Brno-město Ing. Jiří Uklein, Ph.D., jenž se do projektu aktivně zapojil.

V rámci kampaně 2007: Brno slaví Evropský rok rovných příležitostí pro všechny proběhla na brněnských školách soutěž o nejlepší antidiskriminační komiks a o nejlepší krátký film na podporu rovných příležitostí, na městských úřadech v JMK a v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR proběhly výstavy vítězných komiksů a fotografií romských dětí, fotografie dětí a komiksy již čtvrtý měsíc oslovují brňany na a v tramvajích. Ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny pokřtila 16.10. komiksovou knihu a 27.11. proběhl v klubu Fléda filmový festival, na kterém byly vyhlášeny nejlepší antidiskriminační krátké filmy vytvořené žáky stredních škol. O těchto a dalších výstupech informovala Ivona Parčiová, koordinátorka projektu, která se 20.11. vrátila z Lisabonu ze závěrečné konference k ERRP s cenou za rozdávání krému na všechny barvy kůže, které bylo vyhlášeno nejlepším speciálním antidiskriminačním počinem v Evropské unii. Krém byl distribuován v listopadu v centru Brna dětmi romského původu.

Konference byla dále obohacena o příspěvek Mgr. Ivany Šimíkové z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, týkající se postavení Romů na trhu práce, a o celkové shrnutí ERRP v České republice, jehož se zhostila Lucie Horváthová z Úřadu vlády.

Projekt, v rámci něhož je šířena značka Ethnic Friendly zaměstnavatel, je financován z programu Transition Facility Evropské unie a státním rozpočtem ČR.

Projekt 2007: Brno slaví Evropský rok rovných příležitostí pro všechny je realizován ze státního rozpočtu ČR a spolufinancován Evropskou unií v rámci realizace ERRP (2007) - směrem ke spravedlivé společnosti v České republice.

IQ Roma servis, o. s.