Mění se Pravidla pro udělení a užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel

Od nového měsíce, tedy od 1. 5. 2011, platí pro získání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel nová upravená pravidla. Hlavním důvodem pro jejich změnu je snaha zvýšit reálný dopad na zaměstnanost příslušníků etnicky odlišného obyvatelstva.

Noví žadatelé o značku Ethnic Friendly zaměstnavatel tak nyní musí, krom původních podmínek kladených na zajištění rovného přístupu a nediskriminace, nově naplňovat i podmínku skutečného zaměstnávání příslušníků viditelných etnických menšin. Tento náš po delší dobu vzájemně diskutovaný požadavek dostal reálné obrysy při posledních uskutečněných šetřeních u žadatelů o značku Ethnic Friendly zaměstnavatel, při kterých jsme se utvrdili v adekvátnost námi připravovaných změn v pravidlech. Mnoho podniků totiž bez sebemenších komplikací dlouhodobě zaměstnává cílovou skupinu naší koncepce.

Věříme, že nově stanovené podmínky budou pro žadatele o značku bez obtíží splnitelné a podle toho jsme se je snažili také tak koncipovat. Nově musí žadatel zaměstnávat v závislosti na celkovém počtu svých zaměstnanců takový počet příslušníků etnicky odlišného obyvatelstva, jaký odpovídá jejich předpokládanému demografickému poměru ve společnosti. Tento poměr je námi stanoven v poměru 1 zaměstnanec viditelných etnických menšin ku 40. zaměstnancům z řad většinové populace. Dovoleny jsou však i výjimky z této podmínky, kdy nemusí být v případě naplnění jiných kritérií žadatelem o značku dodržena. Tyto výjimky, další podrobnosti i tabulku orientačního podílu etnických menšin z celkového počtu zaměstnanců naleznete v nových Pravidlech pro udělení a užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel, které jsou umístěny pod tímto článkem.

Pro stávající nositele neznamená změna pravidel žádný posun. Nadále pro ně platí pravidla, za kterých značku Ethnic Friendly zaměstnavatel získali. Samozřejmě, že budeme rádi, když i oni přijmou nově kladené požadavky za své.

Jsme přesvědčeni, že společnosti, jež mají o značku Ethnic Friendly zaměstnavatel zájem, jsou si plně vědomy, že dát příležitost a zaměstnat znevýhodněné a hůře uplatitelné osoby na českém trhu práce povede bezprostředně k mnoha zlepšením, jež budou mít pozitivní dopad jak na život a sociální podmínky etnických menšin, tak také na zlepšení celkové situace v naší republice.

Pravidla pro udělení a užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel

Ethnic Friendly zaměstnavatel je značkou umožňující ocenění zaměstnavatelů, kteří se hlásí k zásadě rovného zacházení s etnicky odlišným obyvatelstvem a ve své personální praxi tuto zásadu dlouhodobě naplňují a dbají o její dodržování.

Značka je spravována certifikačními subjekty, které zároveň zajišťují dodržování Pravidel pro udělení a užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel. Veškeré informace ohledně certifikačních subjektů jsou dostupné na webových stránkách Ethnic Friendly zaměstnavatel, www.ethnic-friendly.eu.

Udělení značky a její následné užívání je možné pouze v případě, kdy žadatel o značku Ethnic Friendly zaměstnavatel (dále jen „žadatel“) splňuje všechny podmínky stanovené v Pravidlech pro udělení a užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel.

 

Podmínky pro udělení značky Ethnic Friendly zaměstnavatel

  • Kandidátem na udělení značky může být fyzická nebo právnická osoba, která zaměstnává další osoby podle zákoníku práce. Kandidátem může být i pobočka zaměstnavatele (např. autonomní výrobní podnik).
  • Žadatel zaměstnává v závislosti na celkovém počtu svých zaměstnanců takový počet příslušníků etnicky odlišného obyvatelstva, jaký odpovídá jejich předpokládanému demografickému poměru ve společnosti.[1][2]

dodatek č. 1.: Tato podmínka nemusí být za mimořádných okolností žadatelem o značku dodržena. Při rozhodování o možnosti udělení značky, může být brán zvláštní zřetel na objektivní důvody žadatele, které by dostatečně objasnily nemožnost dostát požadované podmínce. Podmínka nemusí být dodržena např. v případě, že žadatel nezaměstnává příslušníky viditelných etnických menšin, ale jejich nábor by pro něj byl vítaný a značka by mu byla v tomto směru nápomocí. Může být také zohledněna jiná činnost žadatele směřující k sociální odpovědnosti či ku prospěchu rozvoje zaměstnanosti etnicky odlišného obyvatelstva.

  • Žadatel musí dodržovat platné právní předpisy upravující rovné zacházení a zákaz diskriminace, včetně předpisů Evropských společenství. Zaměstnavatel se nesmí dopouštět porušování právních předpisů nebo jednání v rozporu s dobrými mravy v jiných oblastech.
  • Žadatel jedná v souladu se zásadou rovného zacházení. Stanovuje rovné podmínky a kritéria pro výběr pracovníků, uplatňuje nediskriminační přístup při vybírání uchazečů o zaměstnání a přijímání pracovníků, při jejich vzdělávání a rozvoji, při odměňování a při povyšování pracovníků a také v dalších oblastech vztahu k zaměstnancům.[3]
  • Žadatel prostřednictvím vnitřních předpisů či opatření zajišťuje nediskriminační prostředí a vztahy jak k zaměstnancům a mezi nimi, tak k dalším osobám (např. uchazeči o zaměstnání, dodavatelé).
  • Žadatel vhodným způsobem zajišťuje důsledné a včasné řešení stížností na diskriminační jednání (např. pověřená osoba) a vhodným způsobem informuje o možnosti podat stížnost.
  • Jednání žadatele navenek a činnost vnímaná veřejností nepřispívá k diskriminaci či k předsudkům vůči osobám pro jejich etnický původ.
  • Žadatel je po udělení značky povinen příslušnému certifikačnímu subjektu na požádání zasílat informace ohledně nových výběrových řízení vypsaných na volné pracovní pozice.

 Postup při ucházení se o značku

  • Žadatel podá písemnou žádost o udělení značky jednomu z certifikačních subjektů. Žádost lze podat osobně, elektronicky nebo poštou.[4]
  • Žadatel spolu s podáním žádosti informuje o sobě a o opatřeních k zajištění nediskriminačního prostředí a vztahů a dodržování zásady rovného zacházení.
  • Jsou-li podávané informace neúplné, chybné nebo zjevně nepravdivé, je o tom žadatel vyrozuměn a je vyzván k případnému doplnění či opravě. V případě uvedení nepravdivých informací nebo nedoplnění žádosti do 15 dní od vyzvání, nebude žádost přijata.
  • Žadatel efektivně komunikuje se zástupci certifikačního subjektu, provádějícími ověření dodržování zásady rovného zacházení a zajišťování nediskriminačního prostředí a vztahů, je povinen jim poskytovat součinnost a umožnit kontrolu všech podmínek pro udělení značky (např. prostřednictvím vstupu na pracoviště, komunikace s pracovníky). Termíny provádění šetření u žadatele jsou určovány dohodou mezi žadatelem a zástupci certifikačního subjektu.
  • Žadatel akceptuje získávání informací a referencí zástupci certifikačního subjektu o dodržování zásady rovného zacházení, resp. podmínek pro udělení značky.
  • Žadatel spolupracuje se zástupci certifikačního subjektu na případném doplnění stávajících a přijetí dodatečných opatření a postupů k zajištění fungování zásady rovného zacházení a nediskriminačního prostředí a vztahů.
  • Pokud nejsou všechny podmínky pro udělení značky splněny a žadatel nepřijal závazek k nápravě v dohodnutém časovém horizontu, je žádost zamítnuta a žadateli jsou písemně sděleny důvody zamítnutí. Žadatel může podat novou žádost nejdříve za šest měsíců od zamítnutí předchozí.
  • Pokud žadatel splňuje všechny podmínky pro udělení značky, bude mu značka udělena.

 

Udělení značky

  • Značku udělují příslušné certifikační subjekty.
  • Udělení značky má podobu udělení práva používat logo Ethnic Friendly a certifikátu Ethnic Friendly zaměstnavatel.
  • Zaměstnavatel má právo používat značku a logo od data úspěšně absolvovaného šetření.
  • Předání certifikátu probíhá způsobem dohodnutým mezi zaměstnavatelem a certifikačními subjekty. K předání může dojít např. při slavnostní příležitosti pořádané certifikačním subjektem nebo zaměstnavatelem, na tiskové konferenci, při dohodnutém osobním setkání zástupce zaměstnavatele a zástupce certifikačního subjektu nebo zasláním certifikátu zaměstnavateli.
  • O udělení značky je veřejnost informována zejména prostřednictvím webových stránek www.ethnic-friendly.eu, médií aj.
  • Značka je udělována na dobu neurčitou. Její držení je ovšem podmíněno dodržováním zásady rovného zacházení, resp. Podmínek užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel, které jsou součástí Pravidel.
  • Certifikát Ethnic Friendly zaměstnavatel obsahuje identifikaci zaměstnavatele, vyobrazení loga Ethnic Friendly, podpis ředitelů/ek certifikačních subjektů (případně podpisy osob zaštiťujících značku) a datum udělení značky.
  • Na udělení značky není právní nárok.

 

Podmínky užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel

  • Zaměstnavatel oceněný značkou Ethnic Friendly zaměstnavatel může značku, resp. logo Ethnic Friendly užívat v prezentačních materiálech, na webových stránkách, při komunikaci s veřejností, úřady apod. a dalšími vhodnými způsoby.
  • Užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel je možné současně s uváděním jejího českého ekvivalentu „Zaměstnavatel s rovným přístupem ke všem etnikům“.
  • Zaměstnavatel musí značku užívat způsobem, který nepovede k poškozování nebo znevažování značky nebo projektu Ethnic Friendly zaměstnavatel.
  • Logo značky Ethnic Friendly zaměstnavatel lze používat v jakékoli velikosti. Logo nelze znázorňovat zploštělé, natáhnuté apod. 
  • Logo není nutné znázorňovat v bílém rámečku. Lze jej také znázornit na jakémkoli jednobarevném podkladu nahrazujícím původní bílou barvu. Černé znázornění částí loga musí být zachováno.
  • Zaměstnavatel akceptuje zveřejňování informací souvisejících s udělením značky (tj. zejména název zaměstnavatele, sídlo, činnost, opatření k zajištění nediskriminačního prostředí a vztahů, úroveň zajištění, doba držení značky).
  • Zaměstnavatel je povinen dodržovat podmínky stanovené v Podmínkách pro udělení značky Ethnic Friendly zaměstnavatel.
  • Zaměstnavatel je povinen poskytnout certifikačnímu subjektu informace o případech jednání v rozporu se zásadou rovného zacházení, stížnostech na nerovné zacházení a jejich řešení, o fungování opatření a o využívání značky do 30 dní od jejich vyžádání.
  • Žadatel je po udělení značky povinen veřejně komunikovat skutečnost, že je Ethnic Friendly zaměstnavatel, a to min. na úrovni výběrových řízení a webových stránek.

 

Kontrola dodržování Pravidel

  • Dodržování Pravidel pro udělení a užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel a fungování zásady rovného zacházení kontrolují zástupci příslušného certifikačního subjektu.
  • Zástupci certifikačního subjektu provádějí u zaměstnavatele kontrolu dodržování Pravidel a fungování zásady rovného zacházení nejpozději do tří měsíců od uplynutí jednoho roku od udělení značky. Toto přešetření zahrnuje zodpovězení otázek zaměstnavatelem, v případě nejasností či pochybností o splňování Pravidel pak další komunikaci, případně setkání zaměstnavatele a zástupce certifikačního subjektu. Vedle tohoto stanoveného termínu může certifikační subjekt přistoupit k přešetření i v jiném období.
  • Zaměstnavatel je povinen efektivně komunikovat se zástupci certifikačního subjektu provádějícími šetření, je povinen jim poskytovat součinnost a umožnit kontrolu všech podmínek pro udělení značky.
  • V případě nedodržení Pravidel pro udělení a užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel bude zaměstnavatel vyzván, aby se do 15 dnů od doručení výzvy ve věci vyjádřil. Pokud bude shledáno, že je výtka nedodržení Pravidel oprávněna a nebude zjednána náprava, nebo jde o závažné porušení stanovených podmínek, bude značka zaměstnavateli odebrána.

dodatek č. 2.: U podmínky zaměstnávání příslušníků etnických menšin je povolena výjimka z pravidel. Zaměstnavateli je umožněno při jednom ročním přešetření nezaměstnávat příslušníky etnických menšin. Značka bude odebrána, vyjma případů uvedených v dodatku č. 1, v případě, že zaměstnavatel nebude zaměstnávat požadovaný počet příslušníku etnických menšin při dvou po sobě jdoucích přešetřeních.

  • Pokud bude zaměstnavateli značka odejmuta, je zaměstnavatel povinen ihned přestat značku používat a nejpozději do tří měsíců od rozhodnutí o odejmutí značky ji odstranit ze svých prezentačních materiálů apod.
  • Zaměstnavatel, jemuž byla značka odejmuta, je povinen do jednoho měsíce od rozhodnutí o odejmutí značky doručit udělený certifikát Ethnic Friendly zaměstnavatel příslušnému certifikačnímu subjektu, který mu značku udělil.
  • Zaměstnavatel, jemuž byla značka odejmuta, smí požádat o opětovné udělení značky nejdříve 1 rok od rozhodnutí o odejmutí.

    V Brně dne 21. 4. 2011

 


[1] Pojem „etnicky odlišné obyvatelstvo“ vnímáme ve smyslu viditelných etnických menšin, tzn. jiných než majoritních skupin obyvatel daného státu, jejichž příslušníci obvykle vypadají na pohled jinak než příslušníci většinové populace a díky tomu mohou být na základě stereotypů či předsudků vystaveni nerovnému zacházení. V České republice řadíme k viditelným etnickým menšinám např. Romy, Vietnamce, osoby afrického původu atd. Nepočítáme mezi ně  např. Poláky, Slováky, Ukrajince atd.

[2] Tabulka orientačního podílu etnických menšin z celkového počtu zaměstnanců.

velikost společnosti

celkový počet zaměstnanců

počet zaměstnanců etnických menšin

malá

1 - 49

alespoň 1 zaměstnanec

střední

50 - 249

2 a více

velká

250 a více

5 a více

[3] V rozporu s nediskriminačním přístupem není zacházení vyplývající z přiměřených podstatných a určujících požadavků na profesní pozici a její výkon, je-li cíl tohoto zacházení legitimní. V rozporu s nediskriminačním přístupem není jednání a zajišťování opatření, která mají vést k vyrovnání nevýhod souvisejících s rasou či etnickým původem nebo se sociálním postavením. Toto jednání či opatření ovšem nesmí při přijímání do zaměstnání vést k upřednostnění osoby, jejíž kvality pro výkon zaměstnání nejsou vyšší, než mají ostatní současně posuzované osoby.

[4] Informace a kontakty na příslušné certifikační subjekty jsou dostupné na webových stránkách www.ethnic-friendly.eu.