Konference „Ethnic Friendly přístup v zaměstnávání“ - 19. 6. 2007

Cílem konference bylo seznámit zástupce státní správy, zaměstnavatelů a zainteresovaných organizací neziskového sektoru s postavením etnicky odlišného obyvatelstva na trhu práce a představit koncepci etnicky nediskriminujícího zaměstnavatele jako jedno z řešení podpory zaměstnanosti této skupiny obyvatelstva. Při této příležitosti byla zároveň představena a oficiálně na pracovní trh uvedena značka Ethnic Friendly zaměstnavatel.

Konference byla zahájena ředitelkou sdružení Katarínou Klamkovou, prvním náměstkem hejtmana JMK Milanem Venclíkem, který převzal záštitu nad projektem prosazujícím rovný přístup při zacházení s etnicky odlišným obyvatelstvem, a brněnskou zastupitelkou Kateřinou Dubskou, předsedkyní Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva města Brna.
V prvním bloku konference vedoucí Centra zaměstnanosti Helena Lorencová tlumočila zkušenosti pracovníků IQ Roma servisu s uplatňováním klientů na trhu práce. Pohled ze strany úřadů práce pak představila vedoucí odboru trhu práce ÚP Brno–město Ivana Ondráková.
Následná diskuze konfrontovala zkušenosti konkrétních zaměstnavatelů s pohledem úředníků státní správy a uvedla tak druhý blok zaměřený na praktické aspekty budování rovného přístupu v zaměstnávání. Tereza Dvořáková ze společnosti Inventec hovořila ze své pozice personalistky o praktických možnostech prosazování rovného přístupu v zaměstnavatelské praxi. Monika Landoriová zase seznámila přítomné s osobní zkušeností člověka, který se jako člen etnické menšiny – konkrétně romské - snaží prosadit na trhu práce.
Závěrečný příspěvek Šárky Pólové představil novou koncepci Ethnic Friendly zaměstnavatele a stejnojmennou značku sloužící pro zviditelnění zaměstnavatelů, kteří přijali rovné zacházení za standard své personální politiky.

Konference „Ethnic Friendly přístup v zaměstnávání“ proběhla 19. června 2007 v budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Zúčastnilo se jí více než 30 hostů. Byla uspořádána občanským sdružením IQ Roma servis a financována ze zdrojů Evropského sociálního fondu – Iniciativa Společenství Equal, státního rozpočtu ČR a z programu Transition Facility 2005.